ד"ר ליאור קורן

שברים בעצמות שורש כף היד

מבנה אנטומי

שורש כף היד מורכב מ- 8 עצמות, אשר מסודרות בשתי שורות- שורה קריבנית ושורה רחיקנית. בכל שורה 4 עצמות. עצמות שורש כף היד והמפרקים ביניהן מגשרים בין עצמות האמה (רדיוס ואולנה) לבין כף היד. הן מחוברות ביניהן ואל עצמות האמה על ידי רצועות השומרות על יציבותן ומיקומן.

נפילות על יד מושטת, תאונות ספורט או תאונות דרכים, יכולות לגרום לשברים בעצמות אלו. מבין השברים בעצמות שורש כף היד, השברים הנפוצים ביותר הם שברים של הרדיוס המרוחק ושבר של עצם הסירה (סקפואיד). שבר בעצם הסירה נגרם בעיקר אצל גברים צעירים בגילאי 18-30, בעיקר אלו הפעילים ספורטיבית. שברים של הרדיוס המרוחק מתרחשים הן אצל צעירים, לרוב במנגנון המרב אנרגיה גבוהה כמו נפילה מגובה או תאונת דרכים, והן אצל אנשים מבוגרים, לרוב במנגנון של נפילה מגובה עמידה על יד מושטת.

לאחר החבלה עשויים להיווצר נפיחות, שינוי צורה וכאבים עזים באזור שורש כף היד, ויש צורך בפניה מיידית לטיפול רפואי. בחדר המיון מתבצע צילום רנטגן וכך מאובחן השבר. אחוז לא מבוטל של המקרים בהם קיים שבר של עצם הסירה אינם מלווים בכאב ניכר, דבר הגורם למטופל לא לפנות לטיפול רפואי, ולכך שהשבר לא מאובחן.

הטיפול

הטיפול מותאם לגיל המטופל, מצבו הרפואי הכללי וכמובן, צורת השבר ומיקומו. במידה ומדובר בשבר ללא תזוזה של חלקי העצם השבורים ניתן לרוב להסתפק בטיפול בגבס. הגבס מונח על היד מאזור בסיס האצבעות ועד המרפק. משך הקיבוע בגבס נע לרוב בין 3 שבועות (בשברים מסוימים בילדים) ל-8 שבועות.

בשברים מסוימים הטיפול הנכון בשבר הוא ניתוח. ניתוח נדרש כאשר עמדת השבר אינה טובה והתזוזה בין חלקי העצם השבורים היא משמעותית. ההחלטה על התועלת בהתערבות ניתוחית תלויה גם בגיל המטופל, מידת בריאותו והתפקוד שלו. מומלץ לקיים שיחה עם מנתח יד מומחה לצורך הבנת היתרונות והסיכונים בבחירת טיפול ניתוחי או שמרני.

בניתוח, המתבצע בהרדמה כללית, מבצעים שחזור של השבר (החזרת חלקי העצם השבורים למקומם) ולאחר השחזור קיבועו באמצעות משתל מתכתי. הקיבוע השכיח ביותר לשברי רדיוס מרוחק הוא קיבוע השבר ע"י פלטה וברגים ושברי עצם הסירה מקובעים לרוב על ידי בורג בלבד.

במקרים מסוימים, כאשר בניתוח מושגת יציבות טובה של השבר, ניתן להתחיל פיזיוטרפיה מיידית ולחסוך את הצורך בגבס. במקרים בהם השבר בשורש כף היד מרוסק או לא יציב יש צורך בקיבוע בגבס לתקופה מסוימת בנוסף לקיבוע שבוצע בניתוח.

טיפול נכון ומדויק בשבר בשורש כף היד יאפשר סיכוי טוב יותר לחזרה מהירה לתפקוד מיטבי ולמניעת סיבוכים עתידיים.

שתפו את הפוסט: