ד"ר ליאור קורן

עצב אולנרי

לכידה של העצב האולנרי במרפק (תסמונת תעלה קוביטלית)

מהי תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת תעלה קוביטלית היא לכידה או לחץ על העצב האולנרי במרפק. העצב האולנרי שמקורו בתעלת השידרה הצווארית עובר במרפק בדרכו לכף היד על מנת לספק לה תחושה ולעצבב חלק מהשרירים המניעים אותה.
העצב עובר אחורית לעצם הבולטת בצידו הפנימי של המרפק. כאשר מכופפים את המרפק העצב נלחץ אל מול עצם זו ונוצר לחץ עליו. לחץ זה יכול לגרום לנימולים וכאבים ביד. לרבים מאיתנו כיפוף חוזר ונשנה של המרפק הוא פעילות שכיחה של עבודה או אימון גופני. לחץ חוזר ונשנה זה יכול להוביל לתסמונת תעלה קוביטלית.
במידה והייתה חבלה משמעותית למרפק בעבר העניין יכול להוות גורם סיכון משמעותי נוסף.

מהם הסימפטומים של תעלה קוביטלית

הסימפטומים השכיחים הם:

  1. כאבים ביד.
  2. חולשת אחיזה.
  3. כאב בצד הפנימי של המרפק.
  4. זרמים ונימולים בזרת ובאצבע שלידה.
    במידה ואת/ה חש כאבים, נימולים או חולשה של היד זה הזמן להתייעץ עם מומחה לכירורגיה של היד. ניסיון לחיות עם הכאב לאורך זמן יכול לגרום להחמרה של מצב העצב ולפגיעה לא הפיכה בתחושה ובכוח היד.

האם ישנם טיפולים לא ניתוחיים לתסמונת תעלה קוביטלית?

כן, יש כמה טיפולים כאלה. טיפול אחד עליו יכול להמליץ הרופא הוא לבישת סד או מקבע למרפק, לשמירה על יישור שלו, וזאת בעיקר בלילה.
ניתן לטפל גם ע"י פיזיותרפיסט מוסמך בתרגילי מתיחה.
במקרים מסוימים הטיפול השמרני יקל על מצב הסימפטומים אך במקרים אחרים יש לבצע ניתוח. במקרה כזה אין להשהות את הטיפול בשל הסכנה לנזק בלתי הפיך לעצב ולתחושה והכוח שהוא מאפשר בתפקודו.

מהו ניתוח תעלה קוביטלית?

ישנם מספר ניתוחים.
שחרור של העצב האולנרי במקומו – הניתוח משחרר את הלחץ בכך שהוא נותן מקום נוסף לעצב במהלכו במרפק. בניתוח משוחררות מספר רצועות היכולות ללחוץ על העצב.
העברה קדמית של העצב – בניתוח כזה העצב מועבר לקדמת העצם הבולטת בצד הפנימי של המרפק, כך שהוא כבר לא נלחץ מול עצם זו יותר.
ניתוחים אלה ניתן לבצע בהרדמה כללית או מקומית. ד"ר קורן בדר"כ מבצע ניתוחים אלה בהרדמה מקומית בשיטת WALANT כך שנחסכים מהמטופל סיכוני ההרדמה הכללית.

מהי ההחלמה מניתוח תעלה קוביטלית?

לאחר הניתוח מושמים בחבישה ל-10 ימים. עבודה משרדית ופעולות פשוטות עם היד ניתן לבצע כמעט מיד. פעילות גופנית מאומצת עם המרפק ניתן לבצע בתלות בסוג הניתוח. במידה ומבצעים שחרור מקומי בלבד ניתן לבצע פעילות מאומצת לאחר 3 שבועות. לאחר ניתוח העברה קדמית יש לחכות מעט יותר. במקרים מסוימים יש לקבוע תור לריפוי בעיסוק/פיזיוטרפיה לשם שיפור טווחי תנועה וחיזוק שרירים. זאת בעיקר אם נוצר כבר נזק משמעותי לעצב טרם הניתוח.

האם את/ה סובל/ת מתסמונת תעלה קוביטלית?

ד"ר ליאור קורן מנוסה בטיפול שמרני וניתוחי בתסמונת התעלה הקוביטלית. במרפאתו יתבצע איבחון מסודר וינתן הטיפול המתאים להקלה על הכאבים. ניתן לקבוע תור בטלפון 0502766003.

שתפו את הפוסט: